elektronkové zesilovače...
Potřeboval jsem si udělat solidní zesilovač, který by měl příjemný zvuk. Polovodičové zesilovače už mě omrzely, tak jsem si řekl, že si postavím elektronkový. S elektronkami jsem experimentoval už dříve, ale zesilovače jsem z nich nestavěl-většinou jsem stavěl audiony atd.
Každopádně když jsem před časem propadl elektronkám a starým elektronkovým přijímačům, polovodiče mi v zesilovačích a přijímačích přišli až moc obyčejné a ničím nezajímavé-přecijenom integráč se nežhaví a nesvítí ve tmě.
No a taky proto, že elektronkový zvuk je něco uplně jiného než zvuk z polovodičového zesilovače.
Nepotřeboval jsem žádný megavýkon, stačí mi aby byl v jedné místnosti slušný kravál a to stačí 3-5W.
Nehledal jsem moc dlouho inspiraci-jednoduše jsem zabrousil na web
http://www.danyk.wz.cz kam chodím pro nápady nejradši.
Potřebova jsem stereozesilovač, který by moc nezkresloval a dobře přenášel basy i výšky.
Našel jsem tam zesilovač s elektronkami řady PCL nebo ECL. No a protože PCL86 mám nadbytek, sáhl jsem po dvou téměř 100% těchto elektronkách a začal s přípravou.
S DPS jsem si moc nelámal hlavu, koupil jsem si 2ks univerzální DPS, protože se mi nechtělo kreslit tišťák-to udělám až časem, až zesík dostane pěknou novou krabičku.
Na jedné desce je samotný zesilovač a na druhé je zdroj pro anodové napětí a pro žhavení.
Jako zdrojové trafo jsem použil transformátor z přijímače TESLA SPUTNIK-Bylo bohužel v tak dezolátním stavu, že jediné co se z něho dalo ještě vyjmout byly patice elektronek, trafo, VN kondenzátor a ladící kondenzátor-který musel projít menší opravou.
Trafo má 2 sekundární vinutí-jedni dává 6,3V a něco kolem 1,4A a druhé 180V. I když jsou PCL86 schopny unést anodové napětí 230V, nebudeme jak se říká dráždit hada bosou nohou-tím chci říct, že jsem nechtěl elektronky zbytečně přetěžovat a navíc jak jsem posléze zjistil zesilovač má solidní výkon už při 130V, takže 190V (navýší se kondenzátorem) elektronkám stačí bohatě a zesilovač funguje bezvadně.
Druhá věc bylo žhavící napětí, trafo má 6,3V a PCL86 mají žhavící napětí 13V každá odebírá proud 300mA. Vyřešil jsem to tím nejlacinějším způsobem jaký vůbec může být-uplně jednoduchým zdvojovačem napětí. Zapojil jsem klasický zdvojovač se dvěma diodami a dvěma kondenzátory 1000uF/25V.
To mi pak dává 12V-což pro nažhavení PCL86 stačí-ten 1V nehraje zas tak velkou roli v mém případě.
Anodové napětí jsem usměrnil dvoucestným usměrňovačem a následně filtroval kondenzátorem 2x100uF/350V, jehož kladné elektrody jsou překlenuty odporem 470ohm-kvuli snížení brumu.
Zdroj je tedy vyřešen a teď něco ke stavbě zesilovače.
Nejedná se o žádnou složitou věc, každý kdo zvládá alespoň trochu teorii elektronkových zesilovačů by měl toto zapojení zvládnout.
Signál, který chceme zesílit se přivádí přez oddělovací kondenzátory 100nF/400V na mřížku č.1 triody v PCL86. Tyto elektronk totiž obsahují triodu-ta funguje jako předzesilovač a pentoda kterou tato elektronka obsahuje také funguje jako koncový zesilovač.
Oddělovací kondenzátor je NEZBYTNÝ!!!!!! Každý zesilovač je oddělen kondenzátorem, transformátorem, optočlenem atd...
Takže trioda nám signál zesílí a z její anody putuje zesílený signál na mřížku pentody, ta ho také zesílí a z anody nám vychází zesílený signál, který přivádíme na výstupní trafo. Na druhý konec primáru se přivede anodové napětí. Na vývody sekundáru sse pak připojí repráky a už to hraje...(samozřejmě musíme připjojit i ostatní součástky a žhavení :-D).
Zde je schéma:
Myslím si že ve schématu je všechno jasné.
Potenciometr není podmínkou pokud má přehrávač regulaci hlasitosti, ale určitě není na škodu ho zapojit.
Použijeme tandemový potenciometr-ty jsou pro tyto stereozesilovače ve starém kabátě nejlepší. Měl by jít ještě sehnat.
Závěrem:
Zesilovač podává výkon kolem 4W, což pro ozvučení místnosti bohatě stačí. Vezměme v úvahu že repráčky k počítači mají výkon kolem 1-2W (rozhodně ne 150W jak někteří hrdí asijští výrobci rádi píšou) a jaký dovedou udělat binec, takže 4W jsou výkon až kam.
Jinak zesilovač hraje krásně, dobře vykresluje basy i výšky, jako výstupní trafo se osvědčilo trafo typu 9WN676 26.
POZOR!!!!!
ZESILOVAČ NENÍ URČEN ZAČÁTEČNÍKŮM!!!!V CELÉM OBVODU JE VYSOKÉ NAPĚTÍ, KTERÉ MŮŽE ZABÍJET!!!!
ELEKTRONKY JSOU PŘI PROVOZU VELMI HORKÉ, NEBEZPEČÍ POPÁLENÍ.
DO PŘÍSTROJE JDE SÍŤOVÉ NAPĚTÍ-ŽIVOTU NEBEZPEČNÉ!!!
Jakékoli zodpovědnosti za úrazy a škody se zříkám i já.
POZOR!!!